Duyurular

Değerli meslektaşlarımız,

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi, 3-5 Ekim 2019 tarihleri arasında, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Yerleşkesinde yapılacaktır. İlki Ekim 1959’da Ankara’da merhum Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin’in önderliğinde düzenlenen Kongrenin 60 yıl sonra yeniden Ankara’da ve Yetkin’in Sanat Tarihi Bölümünü kurduğu Hacettepe Üniversitesi’nde toplanacak olması bizlere onur veriyor. Aşağıda, Kongrenin Uluslararası ve Ulusal komite üyelerinin belirlediği, kongrede tartışılması beklenen başlıca araştırma konu ve alanlarını bulacaksınız.

4 ana gruba ayrılarak sunulmuş olan tematik önerilere genel Türk Sanatı alanlarıyla birlikte, kongrenin yapılacağı Ankara ile bağlantılı yeni bir başlık eklenmiştir.

I. TÜRK SANATLARI
a. Mimari
b. Resim ve Heykel Sanatları
c. Süsleme Sanatları
d. Kitap Sanatları
e. Çini, Seramik ve Cam
f. Ahşap ve Maden İşleri
g. Halı ve Kumaş
h. Nümizmatik ve Epigrafi
i. Koleksiyoncular ve Koleksiyonlar
j. Türk Sanatı Tarihi Yazımı
k. Müzecilik ve Türk Sanatları

II. TÜRK SANATI VE ETKİLEŞİMLER

III. ARKEOLOJİ/KAZILAR

IV. TÜRK SANATI VE ANKARA
a. Cumhuriyet Öncesi
b. Cumhuriyetin Başkenti

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılacaktır. Tebliğlerin sunum süresi 20 dakika olarak sınırlanmıştır. Simultane çeviri tercih edilmektedir, bu seçenek gerçekleşemediği takdirde tebliğini Türkçe olarak sunanların metninin İngilizcesi, İngilizce olarak sunanların ise Türkçesi ikinci bir projeksiyondan konuşmayla eşzamanlı olarak yansıtılacaktır.

Kongreye bildiriyle katkıda bulunmak isteyen meslektaşlarımızdan ricamız, yukarıdaki temalar çerçevesinde 600-800 kelimelik Türkçe ve İngilizce olarak yazılmış özetlerini 30 Ekim 2018 tarihine dek, biri başvuranın ismiyle, diğeri isimsiz olmak üzere 2 nüsha halinde ve PDF formatında icta16@hacettepe.edu.tr e-posta adresine göndermeleridir. Daha önceki kongrelerde olduğu gibi bu özetler Uluslararası ve Ulusal Komite üyelerince başvuranın adı bilinmeden okunup değerlendirilecektir. Özetlerin değerlendirme sonucu (kabul veya ret), başvuranlara 2018 Aralık ayı sonunda bildirilecektir. Başvurularda özetlerin sağlıklı ve hakkıyla değerlendirilebilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki soruları kapsayacak
şekilde yazılmasını rica ve tavsiye ediyoruz:
    a. Başlık
    b. Kapsam ve amacı
    c. Kısaca literatür içindeki yeri
    d. Bildirinin ana tartışması-sorunsalı
    e. Yukarıda verilen alan-tema gruplarından hangisine başvurulduğu
    f. 4 anahtar sözcük

Kongre katılım ücreti 500.00 TL (öğrencilere ücretsiz) olarak belirlenmiştir. Ödeme yöntemi hakkındaki detaylar 2. duyuruda verilecektir. Seyahat ve konaklama ücretleri katılımcılar tarafından ödenecektir. Katılımcıların temasa geçmeleri için önerilen otel ve misafirhane listeleri ikinci duyurunun ekinde sunulacaktır. 35 yaşından genç araştırmacılar, tebliğleri kabul edildikten sonra Max van Berchem vakfının sağlayabileceği destek bursları için başvurabilirler. Uluslararası Komite üyeleri tarafından değerlendirilecek olan bu başvurular, üyelere aktarılmak üzere icta16@hacettepe.edu.tr adresine gönderilebilecektir.

Değerli meslektaşlarımız,

Daha önce ayrı birer e-posta mesajıyla bildirdiğimiz gibi, uluslararası ve ulusal komiteler, 129 başvuru-özeti Hacettepe Üniversitesi’nde yapılacak olan 16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi’nde sunulmak üzere seçmiştir. Kongre 2 Ekim 2019 akşamı bir açılış konuşması eşliğinde Koç Üniversitesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (VEKAM) verilecek davet ile başlayacaktır.

Bu ikinci duyuruyla sizlere bazı düzenleme detaylarıyla ilgili bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Kongrede sunum yapacak meslektaşlarımızın adları, bağlı bulundukları kurumlar ve bildiri
başlıklarını içeren bir liste ekte sunulmuştur. Kişi adı ve kurumlarla ilgili bir hata gözlerseniz en kısa zamanda bildirmenizi rica ederiz. Yakında erişime açılacak Kongre’nin web sitesinde (www.icta16.hacettepe.edu.tr) aynı listeyi bulabileceksiniz.

Sizden ricamız, en geç 1 Haziran 2019’a dek katılımınızı bildirmeniz ve mümkünse 1 Haziran 2019’a dek kayıt işleminizi gerçekleştirmeniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Kongre katılım ücreti 500 TL.’dır. Bu tutar Doktora öğrencileri için 150 TL.’dır, Lisans öğrencilerinden ücret talep edilmeyecektir. Ödemeler aşağıdaki hesaba yapılacaktır (ödemeyi yaparken lütfen 16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi katılım ücreti olduğunu belirtiniz):

Murat Kocaaslan - A.Pelin Şahin Tekinalp
Halkbank Hacettepe Univ. Beytepe Şubesi
Hesap No: 1545 01105832
IBAN: TR38 0001 2001 5450 0001 1058 32

Bildiğiniz gibi, sunumlar İngilizce veya Türkçe yapılacaktır. Karşılıklı bilimsel komünikasyon/tartışma ortamını sağlamak bizim için çok önemlidir. Ne yazık ki bütçemiz eş zamanlı çeviri sistemine elvermiyor. Bu nedenle, ikinci bir projektör aracılığıyla sunumların diğer dile çevirisini konuşmayla eş zamanlı olarak sunmayı planladık. Sunumunu İngilizce veya Türkçe yapanların diğer dile çevrilmiş metinlerini en geç Kongre’nin başlamasından bir ay önce bize iletmesi halinde üzerinde gerekli çalışmayı yapıp ikinci projektörden gösterilmeye hazır hale getirmemiz mümkün olacaktır. Ana dili İngilizce veya Türkçe olmayan konuşmacıların çeviri metinlerinin revizyonu için profesyonel yardım almalarını öneririz.

Konaklama için Kongre katılımcılarına indirimli fiyat veren bazı otel ve misafirhanelerin listesi aşağıda sunulmuştur. Kuşkusuz bunlar dışında size uygun gelen başka oteller de
ayarlayabilirsiniz. Üniversitemizin Beytepe yerleşkesi Şehir merkezinden epeyce uzak
olduğundan belirli noktalardan ulaşımı sağlamayı planlıyoruz. Bunlardan biri Hacettepe
metro durağıdır. Bu nedenle şehir merkezinden bizim önerdiklerimiz dışında seçeceğiniz
otellerin metro duraklarına yakınlığını dikkate almanız yararlı olacaktır. Ayrıca, yine şehir
merkezinde bazı noktalardan ve Bilkent Otel’den Konferans mekânına ulaşım başlangıç ve
bitiş saatlerine uygun şekilde sağlanacaktır. Otellerle iletişim kurarken lütfen 16. Türk
Sanatları Kongresi ve Hacettepe Üniversitesi ile bağlantınızı belirtiniz.

35 yaşın altında genç meslektaşlarımız maddi yardım için Max van Berchem Vakfı’nın
sağlayacağı bursa başvurabilirler. Burs başvuruları aşağıda sunulan form aracılığıyla
yapılacaktır. 30 Mayıs 2019’dan önce yapılacak başvurular değerlendirilip sonuç adaylara
bildirilecektir. Doldurulmuş formları lütfen icta16@hacettepe.edu.tr adresine gönderiniz.

Ekim 2019’da buluşmak umuduyla,
Saygı ve selamlarımızla,

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi
Yerel Düzenleme Komitesi

Değerli Katılımcılarımız,

Sizlere güzel bir haber verebildiğimiz için mutluyuz. Konferansımızda simultane çeviri yapma imkânımız kesinleşti. Bu nedenle artık metninizin 1 ay önce gönderilmesi talebimiz geçerli değil. Ancak yine de metninizi, hiç değilse kabaca bitmiş haliyle Konferanstan bir hafta önce yollamanız, çevirmenlerin metnin içeriği ve kullandığınız terminoloji hakkında önceden fikir edinmelerine ve tercümelerini daha hatasız yapmalarına katkıda bulunacaktır.

Üzerinde çalıştığımız geçici konferans programı, çok yakında Konferansın web sitesinde erişime açılacaktır: http://www.icta16.hacettepe.edu.tr 

İçten selam ve saygılarımızla,

16. Uluslararası Türk Sanatları Konferansı
Yerel Organizasyon Komitesi 

responsive web templates
Adres

Beytepe Mahallesi, Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Yerleşkesi, Çankaya/Ankara

İletişim

Email: icta16@hacettepe.edu.tr 
Telefon: +90 312 297 82 75